پیرو دستور العمل اجرایی ماده ۱۶۹ ق.م.م، مودیان مالیاتی مشمول موظفند نسبت به ارائه اطلاعات خرید و فروش و کلیه دریافت و پرداخت های قرادادها، صادرات و واردات و . . . اقدام نمایند. در این راستا سامانه الکترونیکی ارسال صورت معاملات ۱۶۹ توسط سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد گردیده است. در این سامانه ثبت و ارسال اطلاعات به دو روش پیش بینی شده است. روش برخط (online) در آن مودی با ورود به سامانه و استفاده از فرمهای پیش بینی شده نسبت به ثبت معاملات خود اقدام خواهد کرد. روش غیر برخط (offline) در آن مودی میتواند گزارش خود را طبق قالب مورد نظر سازمان امور مالیاتی کشور بصورت یکجا ارائه نماید. فایل خرید و فروش فصلی سپیدار سیستم، در دو فرمت سال ۹۵ و ۹۶ قابل دسترسی است. در ادامه این مطلب به مراحل و نکات مهم دریافت فایل معاملات در نرم افزار سپیدار سیستم میپردازیم.

نکته: در مورد کلیه گزارشات قانونی، پیش از هر چیز از بروزبودن نرم افزار اطمینان حاصل گردد.

تنظیمات خرید و فروش فصلی سپیدار سیستم

پیش از اقدام به دریافت گزارش صورت معاملات ۱۶۹، لازم است در فرم تنظیمات، در تب “خرید و فروش فصلی” اطلاعات مودی مالیاتی بصورت کامل ثبت گردد.

تنظیمات خرید و فروش فصلی سپیدار سیستم

دریافت فایل خرید و فروش فصلی ۱۳۹۵ به قبل در سپیدار سیستم

برای دریافت این فایل، پس از ثبت کلیه فاکتورهای فروش و خرید، فاکتورهای برگشتی و صورت وضعیت ها باید به منوی حسابداری مراجعه گردد. در این منو فرم فایل خرید و فروش فصلی ۱۳۹۵ و قبل از آن قابل دسترسی است. پس از انتخاب سال مالی و فصل مورد نظر، با انتخاب “نمایش اقلام” کلیه خرید و فروش ها و صورت وضعیت های ثبت شده در نرم افزار سپیدار، نمایش داده خواهد شد. لازم به ذکر است در این گزارش فاکتورهای ابطالی نمایش داده نخواهد شد. همچنین در صورت تمایل به حذف معامله خاصی از فایل خرید و فروش کافی ست تیک کنار آن غیرفعال گردد. با ذخیره گزارش، کلید “تهیه دیسکت خرید و فروش” در بالای فرم فعال خواهد شد و مسیر ذخیره فایل Access بر روی سیستم قابل انتخاب خواهد بود.

توجه داشته باشید معاملاتی که در این گزارش شرکت دارند قابل حذف نخواهند بود.

خرید و فروش 1395

دریافت فایل خرید و فروش فصلی ۱۳۹۶ به بعد در سپیدار سیستم

مرحله اول: تنظیمات فایل معاملات ۱۳۹۶

با مراجعه به فرم تنظیمات فایل خرید و فروش فصلی ۱۳۹۶ در منوی حسابداری لازم است موارد ذیل را تکمیل نمود.

  • نگاشت ارز
  • نگاشت اطلاعات خرید: در آن دسته بندی وزارت دارایی هریک از طرف حسابها (مشمول و عدم مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی) و کشور مبدا کالای وارداتی مشخص خواهد شد.
  • نگاشت اطلاعات فروش: در آن دسته بندی وزارت دارایی هریک از طرف حسابها (مشمول و عدم مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی، مشمولین حقیقی ماده ۱۸۱ و مصرف کننده نهایی) مشخص خواهد شد.
  • نگاشت اطلاعات کالا: در آن دسته بندی وزارت دارایی هر کالا

نکته: در همه تب ها امکان اعمال گروهی دسته بندی وزارت دارایی، از طریق ایکون پایین فرم میسر است.

نکته: ورود مشخصات مودی مالیاتی، همانطور که توضیح داده شد در فرم تنظیمات، بصورت جداگانه صورت میپذیرد.

تنظیمات خرید و فروش فصلی سال 96 سپیدار سیستم

مرحله دوم: دریافت فایل معاملات ۱۳۹۶

مشابه حالت قبل، پس از ثبت کلیه معاملات، گزارش مربوطه در فرم فایل خرید و فروش فصلی ۱۳۹۶ و بعد از آن قابل دسترسی است. لازم به ذکر است، پیش از ذخیره گزارش میتوان معاملات کمتر از ۵% حد نساب را مشخص نمود.

خرید و فروش 1396

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دموی سپیدار سیستم با ما در ارتباط باشید .